Certified LeSS Basics

Úvod

Pracujete na produktu, který vyvíjí více týmů? Zápasíte s problémy, které vám vývoj s více týmy přináší? Chtěli byste, aby všechno šlo plynule jako dřív, když byl tým jenom jeden?

Jste tu správně! LeSS je prověřený způsob jak škálovat agilní vývoj pro mnoho týmů a přitom neztratit flexibilitu, která je typická pro malé firmy a startupy. Naši trenéři:

  • už aplikovali LeSS a jeho principy v několika firmách a žili s důsledky svých rozhodnutí, často i několik let
  • mají 20 let praxe v oboru na různých pozicích ve firmách
  • jsou certifikovaní samotnými autory LeSSu a jsou s nimi v přímém kontaktu

Kurz nevypisujeme jako veřejný, slouží jako doplňkové školení dalších, hlubších změn ve firmě a plánuje se obvykle společně s koučinkem týmů a celých produktových skupin. Pokud hledáte školení, které je samostatné a chcete pochopit LeSS do hloubky, doporučujeme absolvovat Certified LeSS Practitioner nebo Certified LeSS for Executives.

Naučíte se

Co vám kurz pomůže vyřešit?

Dát návod na to, jak seskupit zaměstnance do týmů tak, aby týmy byly schopny co nejlépe reagovat na požadavky trhu a interních zadavatelů.

Vývojář / tester

Jak mám spolupracovat s ostatními týmy? Jaké nastavit rozhraní a jak si předávat informace potřebné pro společný vývoj?

Rozebereme několik mechanismů koordinace mezi týmy. Dozvíte se, jak si rozdělovat úkoly i jak koordinovat dodávku jednoho společného produktu.

Chtěl bych být hrdý na svůj produkt a stát si za ním

Zavedení LeSSu typicky vede ke zvýšení spokojenosti zaměstnanců. Existuje k tomu řada příkladů ze zahraničí i z Česka.

Když začnu rozšiřovat svůj záběr, nezačnu tím přicházet o schopnosti, které jsou cenné na trhu práce?

Naopak, zapojením do týmu vaše hodnota na trhu práce stoupne. Pomocí systémového modelování pochopíte mechanismy, kterými k tomu dochází.

Odborník mimo týmy

např. Architekt / UX designer / DB expert / DevOps engineer / security expert

Jaká bude moje role v týmové práci?

Dozvíte se, co je to Feature Team a jaké má složení – které role typicky obsahuje a co je lepší nechat mimo týmy.

Jak zajistíme, aby odborná práce byla v produktu zajištěna na dostatečné úrovni?

Rozebereme několik mechanismů koordinace mezi týmy. Dozvíte se, jak komunity pomáhají udržovat kvalitu odborné práce napříč týmy.

Když se zapojím do týmové práce, nezačnu tím přicházet o schopnosti, které jsou cenné na trhu práce?

Naopak, zapojením do týmu vaše hodnota na trhu práce stoupne. Pomocí systémového modelování pochopíte mechanismy, kterými k tomu dochází.

Scrum Master/Agile Coach

Stává se vám, že změny, které zavedete, se po čase vrátí zpět do starých kolejí?

Může za to design vaší organizace. Řekneme vám, co to je a na které jeho prvky si zejména musíte dávat pozor, abyste ve firmě docílili trvalých a hlubokých změn.

Dá se vaše firma charakterizovat slovy: “Všichni na něčem usilovně pracují, ale skoro nic se nedodává”?

Dozvíte se, jaký je rozdíl mezi komponentovým týmem a feature týmem a proč komponentové týmy vždycky způsobují zpoždění..

Zvládáte práci s jedním týmem, ale narážíte na hranice u více týmů?

Objevíte, jaká je role Scrum Mastera, Product Ownera a manažera při vývoji ve více týmech a jak týmy postavit a vychovávat tak, aby byly co nejsamostatnější.

Témata

Toto školení bylo navrženo pro zaměstnance firem, které chtějí použít LeSS tak, aby pro ně byl prospěšný a jsou ochotny k tomu provést nezbytné organizační změny. Školení vám dá konkrétní návody, jak začít i myšlenkové nástroje vhodné k tomu, abyste mohli posuzovat situace, které nastanou v budoucnu.

Agenda

  • Co je to LeSS a jeho principy
  • lokální optimalizace
  • systémové modelování
  • Lean thinking
  • lean wastes
  • falešné dilema a jak se mu vyhnout
  • Feature Teams – co to je a jak je vytvořit

Certifikace

Každý účastník školení Certified LeSS Basics obdrží certifikát od The LeSS Company a přístup ke školícím materiálům a knihám na portále less.works. The LeSS Company je známá svou náročností při výběru trenérů, kteří jsou oprávněni certifikovat. Do dnešního dne tuto vysokou laťku překonalo pouze 26 lidí na světě.

Certified LeSS Basics

O LeSS Company

The LeSS Company byla založena v roce 2014  autory LeSSu, kterými jsou Bas Vodde a Craig Larman, uznávanými odborníky na produktový vývoj ve více týmech. Bas a Craig praktikují agilní vývoj s více (někdy mnoha) týmy už několik desetiletí v různých firmách s mnoha oborů. Své poznatky z praxe sepsali do tří knih, které shrnují jejich zkušenosti.

Cílem The LeSS Company je propagace LeSSu, poskytování certifikovaných školení a kvalifikovaných koučů, kteří jsou schopni pomoci s organizačními změnami ve velkých firmách.

O trenérovi

Robert Batůšek je konzultant a certifikovaný trenér LeSSu.

Certified LeSS Trainer