Agilní firma

Agilita je v posledních letech velmi skloňované slovo, ale bohužel se tím také rozvolnil jeho význam. Proto bych nejprve raději řekl, jak agilitu chápu já: jako schopnost firmy rychle reagovat na požadavky zákazníka. Rychle je myšleno v řádu dnů, maximálně týdnů. Tomuto pojetí agility odpovídají tyto zdroje:

Agilní manifest – asi netřeba představovat, ale čas od času neškodí si přečíst ho znovu

Alistair Cockburn: Agile Software Development – první kniha se slovem „agile“ v titulku. Hlavní zpráva: software vyvíjejí lidé, takže jim, nikoliv počítačům nebo korporacím musíme přizpůsobit metodologii.

Kent Beck: Extreme Programming Explained – díky extrémnímu programování jsou dnes populární techniky jako průběžná integrace nebo stories. Ale extrémní programování je víc než jenom techniky – vychází z konsistentního souboru hodnot, který dohromady tvoří celek.

Ken Schwaber: Agile Software Development with Scrum – Scrum dnes skoro každý zná, ale méně lidí už zná základní materiály. Scrum Guide je naprosté minimum (je přeložený i do češtiny), kniha je jeho rozšířenou verzí.

Mary a Tom Poppendieck: Lean Software Development – principy štíhlého (lean) vývoje vám pomohou optimalizovat softwarovou firmu například tím, že přestanete dělat zbytečnosti.

Craig Larman, Bas Vodde: Large-Scale Scrum – pokud má vaše firma víc než jeden tým, je to prakticky povinná četba.

Nicole Forsgren: Accelerate – trápí vás, že agilní přístup nemá žádnou oporu v datech? Tady jich najdete víc než dost. Dozvíte se například, že firmy, které vydávají software častěji, jsou úspěšnější.

Mapa pojmů – kdo by chtěl studovat dál, může si projít tuto komunitní mapu, kde najde odkazy na stovky dalších pojmů